Uluslararası Kaynak Mühendisliği Diploma Programı

 

Kaynak Mühendisliği eğitimi IIW/EWF ‘in belirlediği kurallar çerçevesinde ve Yetkilendirilmiş Ulusal Kurum olan IIS (Italian Institute of Welding ) gözetim ve denetiminde 3 dönem olarak gerçekleştirilmiş ve programı başarıyla tamamlayanlara IIW onaylı Uluslararası Kaynak Mühendisi Diploması verilmiştir.

Uluslararası Kaynak Mühendisliği Diploma Programı ‘nı Ege Üniversitesi Kaynak Teknolojisi Eğitim, Muayene, Uygulama ve Araştırma Merkezi ‘nde başlatmak amacıyla, Uluslararası Kaynak Enstitüsü tarafından Yetkilendirilmiş Ulusal Kurum (ANB, Authorized National Body) olan IIS (Italian Institute of Welding) ve RINA Denizcilik ve Belgelendirme Ltd. Şti. Türkiye Ülke Müdürlüğü ile 15 Mayıs 2009 tarihinde Ege Üniversitesi Rektörlüğü arasında protokol imzalanmıştır.

Uluslararası Kaynak Mühendisliği Diploma Programı teorik eğitimleri IIW ‘nün belirlediği, eğitim konuları ve sürelerinde Ege Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Makina Mühendisliği Bölümü dersliklerinde,

Pratik çalışmaları ise Oerlikon Kaynak Elektrodları ve Sanayii A.Ş. tarafından kurulan Kaynak Teknolojisi Eğitim, Muayene, Uygulama ve Araştırma Merkezi Laboratuvarı ‘nda yapılmıştır.

Kaynak Araştırma Laboratuvarı gaz tesisatı imalat ve montajı ile Oksi-Asetilen kaynak donanımının kurulması Linde Gaz A.Ş. tarafından gerçekleştirilmiştir. Ayni zamanda koruyucu gaz ihtiyacı da aynı firma tarafından karşılanmaktadır.

Kaynak Araştırma Laboratuvarı ‘nda :
1. 1 adet 150 A TIG Kaynak Makinası
2. 3 adet 350 A MIG/MAG Kaynak Makinası
3. 3 adet 400 A Kaynak Redresörü
4. 1 adet Oksi-Asetilen Kaynak Donanımı bulunmaktadır.

2011 yılının ikinci yarısından itibaren Türkiye 'de Kaynak Mühendisliği ve Kaynak Personeli eğitimleri için Gedik Eğitim ve Sosyal Yardım Vakfı (GEV) Uluslararası Kaynak Enstitüsü (IIW) tarafından Ulusal Yetkilendirilmiş Kuruluş (TR-ANB) olarak kabul edilmiştir. Bu nedenle, bu tarihten sonra Türkiye 'de bu alanda yapılacak eğitimlerde GEV 'den yetki alarak Yetkilendirilmiş Eğitim Kuruluşu (ATB) olma zorunluğu doğmuştur. Başka bir deyişle, Uluslararası Kaynak Mühendisliği Eğitimi 'ne devam edilebilmesi için ODTÜ Tahribatsız Muayene ve Kaynak Merkezi 'nde olduğu gibi Ege Üniversitesi Kaynak Teknolojisi Eğitim, Muayene Uygulama ve Araştırma Merkezi 'nin de GEV tarafından denetlenip, değerlendirilerek yetkilendirilmesi gerekmektedir. Bu alanda yapılan çalışmalar sürdürülmektedir. GEV ile ön görüşmeler sürdürülmekte olup, işbirliği aşamasına gelindiğinde Uluslararası Kaynak Mühendisliği ve Kaynak Personeli Eğitimlerine yeniden başlanacaktır.